Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dünya Ayakkabı Sanayi

Dünya Ayakkabı Sanayi

Markalaşan Ayakkabı Sanayisinden değişimler tüm hızıyla devam etmektedir.
Dünyada Ayakkabı Sektörü

Dünya ayakkabı üretimi son yıllarda yüzde 3 ile yüzde 5 arasında artmaktadır. Dünya ayakkabı üretimi 12.5 milyar çifttir. Kişi başına yılda ortalama 2 çift ayakkabı kullanılmaktadır. Ayakkabı tiplerine göre deri en popüler ve en yaygın ayakkabı malzemesidir. Deri ayakkabılar toplam içinde yüzde 40’lık bir paya sahiptir. Bu ayakkabıların yüzde 50’si Asya, yüzde 20’si Avrupa, yüzde 18’i Amerika ve yüzde 12’si de diğer bölgelerde üretilmektedir.

Spor ayakkabıları artık salt spor yapma amacı dışında, günlük ihtiyaçlar ya da moda kaygısı ile de kullanıldığı için üretimi artmıştır. Üretim adedi toplam ayakkabı üretiminin yüzde 20’sine yakındır. Üretimin yüzde 80’i Asya ülkeleri tarafından yapılmaktadır.

İş ayakkabıları, ayakkabı toplam üretimi içinde sadece yüzde 2’lik bir paya sahiptir. Bu rakama, çelik burunlu koruyucu ayakkabıların yanında diğer unsurları ile standart ayakkabıdan farklılaşan (elektrik izolasyonu veya benzine dayanıklılık gibi) ayakkabılar da dahidir.

Ayakkabı sektöründe Çin, yüzde 50’nin üzerindeki payıyla en büyük üretici, tüketici ve ihracatçı konumundadır. Üretimde Çin’i Hindistan, Brezilya, Endonezya, İtalya, Meksika, Tayland, Pakistan ve Türkiye izlemektedir. Çin 6.5 milyar çift ile başı çekerken, Hindistan 800 milyon, Brezilya 600 milyon Endonezya 500 milyon çift ile bu ülkeyi takip etmektedir.

Tüketimde ise Çin ve ABD ilk iki sırayı almaktadır. Arkalarından gelen ülkelerle aralarında büyük bir fark vardır. Çin’in yıllık tüketimi 2.5 milyar çift, ABD’nin ise 1.8 milyar çiftin üstündedir. Sırası ile bu ülkeleri Hindistan, Japonya, Brezilya, Fransa, Almanya, Endonezya, İngiltere ve Pakistan izlemektedir.

İthalat sıralamasında ABD, Hong Kong, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya ilk sıralarda yer almaktadırlar. ABD, 1.8 milyar çift üzerindeki ithalatı ile birinci sıradadır. Kanada ve Belçika ilk sıralardaki yerlerini kaybederken, yerlerine Polonya ve Rusya geçmiştir. ABD’nin ardından Hong Kong, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda, Polonya ve Rusya gelmektedir. ABD hariç bu pazarların toplam ithalatı 3.2 milyar çifti geçmektedir.

Belli başlı ihracatçılar Çin başta olmak üzere Hong Kong, İtalya, Vietnam, Endonezya, Brezilya, İspanya, Tayland, Portekiz ve Meksika’dır.

Çin’in üretim ve ihracat artışları Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki kayba eşittir. Üretim trendleri, Ortadoğu ve Avustralya’da düşüş, Güney Amerika, Doğu Avrupa ve Afrika’da ise düşük oranda artış gösterirken Asya’da düzeyini korumaktadır. ABD en büyük pazar olma konumunda olup, 1.8 milyar çifti aşan ithalatı ile dünya ithalatı içindeki payı yüzde 15’i geçmiştir. Doğu Avrupa ülkeleri de giderek tüketimlerini artırmaktadır.

Güney Amerika
Brezilya, yılda 600 milyon çift üretim yapmaktadır. İthalatı 10 milyon çifti geçmemektedir. 450 milyon çiftlik bir iç pazarı ve 160 milyon çift ihracatı vardır. 6.250 işletmede 210.000 kişi çalıştırmakta olan Brezilya ayakkabı sanayii temel olarak ABD ve diğer Amerika ülkelerine satış yapmaktadır. Avrupa’daki pazarı İngiltere’dir. İhracatının yüzde 80’ini deri ayakkabı oluşturmaktadır. Kişi başı tüketimi 2,5 çift/yıl’dır.

Meksika, 300 milyon çifte ulaşan üretiminin 200 milyon çiftini iç pazarında tüketmekte, geri kalan 100 milyon çiftin yüzde 80’ini ABD’ye ihraç etmektedir. Kişi başı tüketim 2,2 çift/yıl’dır.

Uzakdoğu
Çin 6.5 milyar çift üretim yapabilen, bunun 3.9 milyar çiftini ihraç eden, geri kalan 2.6 milyar çiftini de tüketen bir devdir. İthalat önemsenmeyecek düzeydedir.

Üretim ucuz el emeğine dayalıdır. Her tip ayakkabı yapılmasına rağmen temel ihraç kalemi spor ayakkabısıdır. Dünya spor markalarının arka bahçesi görünümündedir. Yeni kurulmakta olan deri işleme tesisleri ile birlikte deri ayakkabı oranı hızla artmakta, ancak, hala yüksek kaliteli, moda ürününü üretememektedir. Kişi başı tüketimi 2,0 çift/yıl’dır.

Hong Kong,  Uzakdoğu’nun ticaret merkezidir. 1 milyar çift ithalat ve aynı miktardaki ihracatı ile Batının ayakkabı dağıtıcısı durumundadır. Kişi başı tüketimi 5,4 çift/yıl’dır.

27 Ağustos 2018 - 22:01

MaviNehir

126 views

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  Ayakkabı Modası; İlkbahar-Yaz Ayakkabı Trendleri

  27 Ağustos 2018

  108 views

  Ayakkabı Modası; İlkbahar-Yaz Ayakk..

  En can alıcı ayakkabı seçenekleriyle siz ayakkabı sevenlerimize buluşturmanın keyfini yaşamaktayız. Bahar aylarının geçmesiyle yaz mevsimine girdiğimiz...

  Ayakkabı Kültürdür

  27 Ağustos 2018

  122 views

  Ayakkabı Kültürdür

  Yediden yetmişe herkesin bildiği gibi ayakkabı kültürü geçmişimizden bu yana bizleri ön çağlara sürüklemektedir. Ayakkabı Kültürdür! Ayakkabı,...

  Topuklu Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

  27 Ağustos 2018

  110 views

  Topuklu Ayakkabı Seçerken Nelere Di..

  Bayanların vazgeçilmezi Topuklu Ayakkabılar ile bilmedikleriniz hakkında bilgi edinin. Topuklu Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? 2- Dolgu Topuk: Eğer...

  Ayakkabının Üretim, Dağıtım,Tuketim Aşamaları

  27 Ağustos 2018

  128 views

  Ayakkabının Üretim, Dağıtım,Tuketim..

  Bayanların bilmesi gereken tüm özellikler bu ayakkabı kategorisinde mevcut. Ayakkabının Üretim Aşaması: Ayakkabı yapmak için, önce sol ve sağ ayak modelleri,...


Haydi Sende mavinehir.org Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi mavinehir.org

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli