Tekil Mesaj gösterimi
  #1  
Alt 12-28-2018, 02:19 PM
SheqiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SheqiL SheqiL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Administrator
 
Üyelik tarihi: Apr 2013
Takım: / Fenerbahce
İlişki: İlişkisi Yok
Meslek: webmaster
Web Sitesi:
Mesajlar: 253
Beğeniler: 0 / 0
Konular: 256
Standart HYIP Siteleri Hakkında Genel Bilgilendirme

Baştan belirteyim, şu ana kadar hiçbir HYIP sitesiyle çalışmadım, bu yüzden genel olarak onlarla ilgili bir bilgim yok. Wikipedia'da HYIP ile ilgili makaleyi okudum, ancak makale İngilizce, bu yüzden makaleyi kısaca Türkçe'ye çevireceğim ki herkes okuyabilsin ve ona göre karar verin HYIP sitelerine yatırım yapıp yapmayacağınıza.

HYIP, yüksek kazanç oranlı yatırım programı demektir. Ponzi düzenlerinden biridir. Ponzi düzeni ise, sürdürülemez derecede yüksek geri dönüş sözü veren, sistemi eski yatırımcılara paralarını yeni yatırımcıların yatırdığı parayı vererek oluşturulmuş bir yatırım aldatmacasıdır.

Bunu yapan kişiler genelde "yatırım programı" adı altında bir websitesi açarlar. Bu siteler ayda %45, günde %6, saatte %7 gibi inanılması zor derecede yüksek faiz oranları koyarlar. Ancak bu arada da, yatırılan paranın yeri, nasıl kullanılacağı konusunda ya çok az, ya da hiçbir bilgi vermezler. Amerikan Güvenlik ve Borsa Komisyonu (SEC) bu tür siteler hakkında açıklama yaparak bu sitelerin arkasında bulunan dolandırıcıların , tanınmış, güvenilir markaların adlarını kullanıp, arkasına saklanarak, yatırımcıları yanlış yönlendirdiklerini belirtir. 2010 yılında da Finans Endüstrisi Düzenleme Komisyonu (FINRA) yatırımcıları uyararak, bu usta dolandırıcıların, özellikle sosyal medyayı (YouTube, Twitter, Facebook dahil olmak üzere) kullanmakta usta olduklarını ve bu tür platformları kullanarak yatırımcıların gözünü boyadıklarını, olmayan ütopik bir tasarıya yatırımcıları çektiklerini söyler.

Ponzi planları 1900'lerin başından beri var olsa da, özellikle dijital ödeme çağının gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan *********** sitelerin üremesini, yatırımcıların paralarını almalarını kolaylaştırmıştır. Elektronik para sistemleri HYIP dolandırıcıları tarafından daha çok kabul edilir, çünkü dolandırıcıların bu sistemlere ulaşımı daha kolaydır. Hatta bazı HYIP dolandırıcıları kendi dijital para şirketlerini (Paypal tipi) açmışlardır, bunlara örnek olarak Standard Reserve, OSGold, INTGold, EvoCash, ve V-Money verilebilinir.

Bazı yatırımcılar HYIP sitelerine erken kayıt olup, erken yatırım yaparak ve dolayısıyla paralarını faiziyle beraber erken çekmeye çalışarak, yeni yatırımcılar paralarını çekmeye çalışmadan yani sistem çökmeden önce sistemden uzaklaşarak para kazanmaya çalışırlar. Bu yöntem ise tamamen bir kumardır, çünkü zamanı tam olarak ayarlayamadığınızda yatırdığınız paranın tamamında olabilmektesiniz. Bu riski azaltmak için bazı yatırımcılar "izleyici siteler" kullanarak sistemin sürekli olarak şemasını ve yatırımcı olarak kendilerinin nerede bulunduklarını takip ederler. Bir profesyonel ise bu "izleyici sitelerin" bile yeterince güvenilir olmadığını ve hiçbir zaman yatırımcıya para kazandıracağının garantisi olmadığını belirtir.

Örnek olarak da Colonyinvest'i verebiliriz.

2008 yılında Tayland'da yer almış bir HYIP dolandırıcılığıdır. Colonyinvest 50.000 Tayland vatandaşını toplamda 5.000.000.000 Baht, yani 150.000.000 $ (Amerikan Doları) dolandırmışlardır.

Umarım yardımcı olmuştur. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.